BİR SAÇ BOYASININ ANATOMİSİ

Saç boyası olarak ALMAN TAŞI

Germanit ismini, bünyesinde bulunan % 9 oranındaki germanyum mineralinden alır. İsmindeki “german” hatalı olarak, bir ülkenin ismi zannedilmiş ve Alman Taşı diye adlandırılmıştır.

Germanit tek bir taşın ismi değildir, 7 taştan oluşan bir grubun ismidir. Bu nedenle Germanit diye piyasaya sürülen taşlar, bu 7 taştan biri olabilir.

Yararlarına ilişkin herhangi bir bilgi yoktur. Dolayısıyla değerli veya yarı değerli taş olarak kabul edilmemektedir.

 

YORUMLAMA:

Grubun diğer taşlarını bir yana bırakırsak Germanit taşında % 51 oranında Bakır, % 7 oranında Demir, % 32 oranında Kükürt, % 9 oranında Germanyum bulunmaktadır. Çok düşük oranlarda da Galyum, Çinko, Molibden, Arsenik, Vanadyum bulunur.

Eser (çok düşük) orandaki minerallerin zararı yoktur.

 

Saç boyası olarak kullanılmasındaki ilk risk, bünyesinde yüksek oranda Bakır bulunmasıdır. Saçlarla ve baş derisiyle temas eden yüksek orandaki Bakır, tümüyle zehirdir ve zehirleyicidir.

Aşırı bakır, PMS hastalığına (Adet Öncesi Sendromuna), huzursuzluğa, stresten depresyona, oradan önemli akıl hastalıklarına doğru ilerleyen ruhsal bozukluklara, anksiyeteye, Manik Depresyona, İrritabilitiye (Nevroza, Asabiyete), şizofreniye, bağışıklık sistemi zayıflığına, migrene, nevraljiye, sedef hastalığına, ödeme, alerjik hastalıklara, epilepsiye, B9 vitamini eksikliğine, genetik mutasyona, eklem ağrılarına, kan damarlarının deformasyonuna, kalp ritim bozukluğuna, kas ağrılarına (fibromiyaljiye), hafıza zayıflığına, bunamaya, dikkat dağınıklığına, çinko ve magnezyum eksikliğine, saç kaybına, ülser ve gastrite, bulantı ve kusmaya, uykusuzluğa, böbrek hasarına, E vitamini eksikliğine dolayısıyla bedende toksin birikimine sebep olabilir.

 

Saç boyası olarak kullanılmasındaki ikinci risk, bünyesinde yüksek oranda Germanyum bulunmasıdır. Saçlarla ve baş derisiyle temas eden yüksek orandaki Germanyum, toksindir ve zehirleyicidir. Taştaki oranı % 1 veya % 2 olsaydı, zararı olmayabilrdi, % 9 ise aşırıdır.

Aşırı Germanyum, böbrek dokularında hasara, böbrek yetmezliğine, karaciğer hasarına, nöron hasarına, yorgunluğa, Anemiye, iştah kaybına, kilo kaybına, mide bulantısına, kusmaya, kas güçsüzlüğüne sebep olabilir.

 

Saç boyası olarak kullanılmasındaki üçüncü risk, Germanit yerine veya Germanitle birleşik halde, Germanit grubundaki Kolusit, Germanokolusit, Nekrasovit, Renyerit veya Stibyokolusit taşının tozunun kullanılmasıdır. Çünkü renkleri ve yapıları birbirine benzemektedir.

Bu durumda yükse bakır ve Germanyuma ilaveten yine yüksek oranda Arsenik, Antimon ve Vanadyuma maruz kalınacak demektir. Bunların fazlalık halindeki zararı, başta kanser olmak üzere, Bakır ve Germanyumun zararının belki yüz katıdır.

 

Bir hususu da belirtmeliyim: Saç boyalarının tamamı (doğal kına hariç), başta meme, rahim, yumurtalık, cilt kanserleri olmak üzere birçok ağır hastalığın sebeplerindendir.

 

Tercih sizin.