KALSİYUM KARBONAT

 

 

Kalsiyum Karbonat (Kalsiyum, Karbon ve Oksijen), insan vücudunda en fazla bulunan 5 mineralden 3’ünü karşılar.

70 kilogramlık bir insan vücudunda 1 kilogram kalsiyum, 16 kilogram karbon ve 43 kilogram oksijen bulunur. Diğerleri 7 kilogram hidrojen ve 1,8 kilogram nitrojendir.

 

Dikkat edilirse insan vücudunun yaklaşık % 85’i kalsiyum karbonattan veya kalsiyum, karbon ve oksijenin oluşturduğu moleküllerden oluşmaktadır. Yani çok önemlidir.

 

YARARLARI:

Antiasit özelliktedir. Mide ve bağırsak asitleri fazlalığını azaltır ve asit üretimini baskılar. Bu nedenle gastrit, ülser, reflü, ülseratif kolit gibi mide ve bağırsak hastalıklarını önler, tedavisine yardım eder. Sindirimin gerçekleşebilmesi için de önemlidir. Sindirim enzimlerinin fonksiyonel olmasında rol oynar.

Hücre bölünmesinde ve farklılaşmasında görevlidir.

Kalsiyum doğrudan ve karbon dolaylı olarak kemik mineralizasyonunun çok önemli bir bölümünü karşılar. Kemikleri güçlendirir, kemik deformasyonunu ve kırılmalarını (osteoporoz) önler, tedavisine yardım eder. D vitaminiyle birlikte kemiklerin sertleşmesinde ve sertliğinin korunmasında önemlidir. Eksikliğinde Raşitizm ve Osteomalazi oluşabilir.

Böbrek Yetmezliği olanlarda, besinlerdeki fosforu bağlayıp fosfatlı bileşiklerin dengelenmesini sağlar. Çünkü fonksiyonunu kaybetmiş böbrekler, kandaki fazla fosforu idrar yolu ile atamazlar.

Aminoasitlerin, proteinlerin, vitaminlerin, karbonhidratların, lipidlerin (yağların), DNA ve RNA oluşumu karbon, oksijen ve hidrojenin varlığına bağlıdır.

 

UYARI:

Ancak “azı karar, çoğu zarar” ilkesi unutulmamalıdır.

Çünkü FAZLA ALINAN KALSİYUM KARBONAT, Böbreklerde Taş Oluşumuna, Böbrek Yetmezliğine, Süt-Alkali Sendromuna, kemiklerin aşırı sertleşmesine ve darbe halinde kırılmasına, sindirim asidi azlığı nedeniyle metabolizmanın bozulmasına, eklem kireçlenmesine, prostat kanseri riskindeki artışa, kas güçsüzlüğüne sebep olabilir.

 

Hasan KOCABAŞ