Menü

 

 

İNANÇ MESELESİ Mİ?

 

 
Bence taşlardaki şifa bilgisi, unutulmuş ya da ticari maksatlarla özellikle unutturulmuş kadim (yüzyıllar öncesinden bilinen) bir bilgidir. Yeniden filizlenen, bitkilerdeki şifa bilgisi gibi.
 
 
Unutturulmasının en önemli nedeni, insan bedenindeki veya ruhundaki hastalıklı bölgeyi iyileştirirken, diğer bölgeleri deforme etmemesi. Az miktarda bitkisel öz katılmış kimyasal ilaçların yan etkileri herkes tarafından bilinen bir olgu.
 
 
Bazı ilaçların prospektüslerinde yararlarının 5-10 katı zararlı yan etkisi sayılmakta, yani ilaç bir organ veya sistemimizi tedavi ederken, birkaç organ veya sistemimizin hastalanmasına neden olmaktadır. Aslında “neden olmaktadır” ibaresi yerine, bazı kötüniyetli ilaç şirketleri için düşündüğüm “hastalanmasını sağlamaktadır” kelimelerini kullanmak gerekir. Zira hastalanan her yeni organ, yeni ilaçların satışını sağlamaktadır.
 
 
Birçok insan, belki de kasıtlı bir propaganda sonucunda, eğer taşın bir faydası görülüyorsa, bu, taşıyan insanın buna inandığı ve psikolojik olarak etkilendiği içindir, diye düşünmektedir. “İnanç meselesi” deyimi böyle doğmuştur.
 
 
Önerdiğim taşları kullananlara sorduğum “nasıl oldun?” sorusuna verilen cevap da genellikle “İyileştim ama taşlardan mı oldu, bilmiyorum” olmaktadır.
 
 
Sıklıkla başı ağrıyan Asuman adlı bayana kolye olarak taşıması için Kaplangözü taşı vermiştim. Aradan günler geçti. Bir gün yine ziyaretime geldi. Solgun bir yüzle. Acı çektiği belli. Başı hem ağrıyormuş, hem de karıncalanıyormuş. Anladığım kadarıyla aşırı stres yüzünden. Verdiğim taş boynunda takılı değil mi, diye soruyorum. Bir itişip kakışma sırasında ipi kopmuş, iki gündür takmıyormuş.
 
 
Ağrıyan yerlere yavaşça sür diye Kaplangözü taşından yapılmış tesbihi veriyorum. İki üç dakika uyguluyor söylediğimi. Sonra, “başımdaki ağrı hafifledi, karıncalanma da geçti ama karıncalanma ayaklarıma indi” diyor. Devam etmesini istiyorum. Biraz sonra hem baş ağrısı geçiyor, hem de karıncalanmaları. Yüzüne de renk geliyor.
 
 
Diyor ki; “Hasan Bey, sen taşı verdiğinde faydasına inanmamıştım. Bunun bir inanç meselesi olduğunu sanmıştım. Şimdi yararının inançla ilgisinin olmadığını anladım.”
 
 
Taşların etkisi, bünyesinde bulunan minerallere bağlı olarak, tümüyle fiziksel ve biyolojik temellere dayanıyor. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor: Bir insanın iyileşeceğine inanması, iyileşmesine önemli oranda etki ediyor.
 
 
 
Hasan KOCABAŞ

 

 
Bu Yazıyı Paylaş;
Copyright © 2015 hasankocabas.com.tr Online Kullanıcı : 14 | Bu Günkü Ziyaretçi : 141 | Toplam Ziyaret : 1,576,154

                      ortakfikir tasarım ofisi